Πρεμιέρα με νίκη για την Ελλάδα στο Ακρόπολις, 86-57 το Μαυροβούνιο στο ΣΕΦ – Στο σπίτι του με πυρετό ο Γιάννης

Το Μαυροβούνιο του Νίκολα Βούτσεβιτς αποδείχτηκε… εύκολη λεία για την Εθνική, στην πρεμιέρα του τουρνουά «Ακρόπολις». Η Ελλάδα επικράτησε με 86-57 κυριαρχώντας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και παίζοντας με αρκετή ελευθερία στην επίθεση.

Σουτάροντας μάλιστα, όπως και με την Πολωνία, αρκετά τρίποντα που προέκυψαν μέσα απ΄την κίνηση της μπάλας. Το φινάλε βρήκε τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να σουτάρουν 14/41 τρίποντα και 18/32 δίποντα.

Δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επειδή ήταν άρρωστος, με τον Βασίλη Σπανούλη να σχολιάζει:« Ο Γιάννης με πήρε τηλέφωνο σήμερα το πρωί. Είναι λίγο άρρωστος. Έχει ανεβάσει λίγο πυρετό. Για αυτό θεώρησα ότι είναι καλύτερο, για να μη κολλήσει κανένας, να μείνει σπίτι του και να έρθει αύριο στην προπόνηση».

Ελλάδα – Μαυροβούνιο: Ο αγώνας
    Με τον Νικ Καλάθη να… διευθύνει την ορχήστρα, η Ελλάδα μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση. Ο γκαρντ της Μονακό μοίρασε δύο εντυπωσιακές ασίστ, έχοντας ευστοχήσει και σε ένα τρίποντο για να βάλει από νωρίς τις βάσεις με το 11-0. Το Μαυροβούνιο δεν είχε την απαιτούμενη σκληράδα, με τους παίκτες του Σπανούλη να βρίσκουν τρόπο να κυκλοφορήσουν ιδανικά την μπάλα και μετά το 16-10 (7′) και να φτάνουν ως το +25 (29-14, 14′) μέχρι να σουτάρει για τρεις ο Βούτσεβιτς.

Όμως τα τρίποντα συνεχίστηκαν, όπως στο πρώτο παιχνίδι. Με τον Καλάθη να περνάει μαγικές ασίστ και την Ελλάδα να σουτάρει ασταμάτητα, το σκορ ξέφυγε πάνω από τους 20, με τον Χαραλαμπόπουλο να εκτελεί (45-23, 18′). Σε ένα ημίχρονο που η Ελλάδα σούταρε 9/27 τρίποντα και 8/16 δίποντα, έχοντας παράλληλα 12 επιθετικά ριμπάουντ.

6259585

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Παπαγιάννη να γίνεται αποδέκτης και να εκτελεί τόσο από τη ρακέτα, όσο και από το τρίποντο για το 55-28 (24′). Οι Μαυροβούνιοι δεν έπιασαν υψηλό επίπεδο απόδοσης, κάτι που φυσιολογικά έριξε τον ρυθμό και της Ελλάδας με τη διαφορά σε υψηλές τιμές. Ο Σπανούλης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα, με τον Λαρεντζάκη στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα και να ξεσηκώνει το ΣΕΦ (65-41, 30′).

6259185
    6259197
    6259224
    6259280
    6259362
    6259403

Το σκηνικό φυσικά δεν άλλαξε, με τον Βούτσεβιτς να παίρνει τα δικά του λεπτά ξεκούρασης και τους Μήτογλου, Μωραΐτη, Λαρεντζάκη να συνεχίζουν να… πυροβολούν από το τρίποντο, με τον δείκτη του σκορ να κάθεται τελικά στο 86-57.

Το τουρνουά θα συνεχιστεί αύριο με τον αγώνα Μαυροβούνιο-Μπαχάμες (26/6, 20.00) και θα ολοκληρωθεί μεθαύριο με την αναμέτρηση της Ελλάδας με τις Μπαχάμες (27/6, 20.00, ΕΡΤ2).

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 45-26, 65-41, 86-57.