Προκριματικά ΕURO 2024: «Περίπατος» με 9 γκολ για την «απόλυτη» Πορτογαλία

Η Πορτογαλία και η Σλοβακία ήταν εκ των προτέρων τα φαβορί κι έκαναν και με το… παραπάνω τη δουλειά τους στην 6η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024, καθώς οι μεν Ίβηρες συνέτριψαν το Λουξεμβούργο με το «διαστημικό» 9-0 και οι δε Σλοβάκοι νίκησαν το Λιχτενστάιν με 3-0 αντίστοιχα κι οδηγούν την… κούρσα προς τα τελικά της Γερμανίας στον 10ο όμιλο. Το πλέον… εντυπωσιακό, όσο κι ασυνήθιστο, ωστόσο, ήταν το γεγονός πως ο τεχνικός του Λουξεμβούργου Λουκ Χολτζ σηκώθηκε κι έφυγε από τον πάγκο της ομάδας του στο 83ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 8-0, μην μπορώντας να αντέξει την πανωλεθρία της ομάδας του, για να επιστρέψει ωστόσο στο 89′! Σημαντικό, όσο και δύσκολο «διπλό» πήρε η Ουαλία στη Ρίγα επί της Λετονίας με 2-0 και παρέμεινε «ζωντανή» στον 4ο όμιλο, ενώ το 1-0 της Ισλανδίας επί της Βοσνίας στο Ρέικιαβικ δεν φαίνεται ικανό να αλλάξει τις ισορροπίες στο 10ο γκρουπ.

Στο Φάρο η Πορτογαλία δεν είχε στη σύνθεσή της τον τιμωρημένο λόγω καρτών Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Λουξεμβούργο. Οι Γκονσάλο Ράμος και Ινάσιο σκόραραν από δύο φορές μπαίνοντας στα… παπούτσια CR7, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντες μοίραζε αφειδώς ασίστ, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα απ’ το ημίχρονο, όταν οι Πορτογάλοι είχαν πάρει ήδη προβάδισμα με 4-0. Οι Ντιόγο Ζότα (δις), Ρικάρντο Όρτα, Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ πρόσθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ στο δεύτερο 45λπτο, για την Πορτογαλία που σημείωσε τη μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη της Ιστορίας της και μετράει 6 νίκες και ισάριθμα ματς, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ (24-0).

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Πορτογαλία – Λουξεμβούργο 9-0

Ακόμη πιο γρήγορα… καθάρισε η Σλοβακία το ματς με το Λιχτενστάιν, σκοράροντας στο… 9ο δευτερόλεπτο με τον Χάνκο. Στο 3′ ο Ντούντα έκανε το 2-0, στο 6′ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και μετά οι Σλοβάκοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Σλοβακία – Λίχτενσταϊν 3-0

Στο «Skonto Stadions» η Ουαλία δυσκολεύτηκε με αντίπαλο την ουραγό Λετονία, αλλά πήρε το τρίποντο με 2-0 χάρις στο εύστοχο πέναλτι του Ράμσεϊ στο 29′ και το τέρμα του Μπρουκς στο 70 λεπτό των καθυστερήσεων και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για τη 2η θέση στον 4ο όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα τελικά της Γερμανίας.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Λετονία – Ουαλία 0-2

Τέλος, η Ισλανδία με το γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 τη Βοσνία και την έθεσε αντίστοιχα… νοκ-άουτ απ’ τη μάχη της πρόκρισης.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ισλανδία-Βοσνία 1-0

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια της για πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024, πέτυχε η Κροατία, η οποία επιβλήθηκε 1-0 στο Ερεβάν της Αρμενίας σε ματς για τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς, έπιασε στην πρώτη θέση την τουρκία στους 10 βαθμούς, έχοντας και ματς λιγότερο. Η Κροατία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε γρήγορα το γκολ, μόλις στο 13ο λεπτό με τον Κράμαριτς

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Αρμενία-Κροατία 0-1

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024 έχουν ως εξής:

2ος όμιλος

Ιρλανδία-Ολλανδία 1-2 (4΄ πεν. Ινταχ – 19΄πεν. Χάκπο, 56΄ Βέγκχορστ)
    ΕΛΛΑΔΑ-Γιβραλτάρ 5-0 (9΄ Πέλκας, 23΄, 82΄ Μαυροπάνος, 70΄, 90΄+1 Μασούρας)

Αρμενία–Κροατία 0-1 (14΄ Κράμαριτς)
    Λετονία-Ουαλία 0-2 (29΄ πέν. Ράμσεϊ, 90΄+6΄ Μπρουκς)

5ος όμιλος
    Αλβανία-Πολωνία 2-0 (37΄ Ασάνι, 62΄ Ντάκου)

7ος όμιλος
    Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 2-1 (45΄ Σάβιτς, 90΄+7 Γιόβετιτς – 79΄ Μπορούκοφ)
    Λιθουανία-Σερβία 1-3 (45΄+1 Παουλάουσκας – 21΄,32΄,43΄ Μίτροβιτς)

8ος όμιλος
    Καζακστάν-Β. Ιρλανδία 1-0 (27΄ Σαμορόντοφ)
    Φινλανδία-Δανία 0-1 (87΄ Χόιμπιεργκ)
    Σαν Μαρίνο-Σλοβενία 0-4 (4΄ Βιπότνικ, 16΄ Μλάκαρ, 61΄ Λόβριν, 67΄ Κάρνιτσνικ)

10ος όμιλος
    Ισλανδία-Βοσνία/Ερζεγ. 1-0 (90΄+2΄ Φινμπόγκασον)
    Πορτογαλία-Λουξεμβούργο 9-0 (12΄, 45΄+4΄ Ινάσιο, 18΄, 34΄ Ράμος, 57΄, 77΄ Ζότα, 67΄ Ρικάρντο Όρτα, 83΄ Μπρούνο Φερνάντες, 88΄ Ζοάο Φέλιξ)
    Σλοβακία-Λιχτενστάιν 3-0 (1΄ Χάνκο, 3΄ Ντούντα, 6΄ Μακ)