Προμηθέας – Γκραν Κανάρια: Εντός έδρας νίκη για τους Πατρινούς

Mavropoulis

Με τον Κουλμπόκα να ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι (3-0) και τον Γιανγκ να συμπληρώνει, ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς έχοντας το προβάδισμα απέναντι στην Γκραν Κανάρια που έπαιρνε σκορ αποκλειστικά από τον Μπαλτσερόφσκι (12-6).

Ο Πολωνός ψηλός βρήκε τους χώρους κοντά στη ρακέτα για να φέρει την ομάδα του πιο κοντά (12-10), όμως οι εμπνεύσεις του Αμερικανού γκαρντ και ο όγδοος πόντους του Κάουαν στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσαν περιθώρια στους Πατρινούς (20-12), τα οποία… καλύφθηκαν εν μέρει από τον Σάλβο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για να γράψει το 22-19 στο 10′.

Ο… νεοφερμένος Ντάγκουμπιτς ευστόχησε από μακριά για το 25-19 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, προτού Κάουαν και Μπρουσίνο μετατρέψουν το παιχνίδι σε έναν “άτυπο” διαγωνισμό τριπόντων για το 28-27 του 13ου λεπτού. Ο γκαρντ των Ισπανών έδειξε να ζεσταίνεται, ενώ έδωσε και ενέργεια στην άμυνα με πίεση πάνω στον αντίπαλό του και ο Ντιόπ έβαλε μπροστά το σύνολο του Λάκοβιτς για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-31 στο 15′).

Ο Γκίκας έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, όμως οι 13 πόντοι σε περίπου 4μιση λεπτά στην περίοδο, αλλά και οι εμπνεύσεις του είχαν καταστήσει άλυτο πρόβλημα τον Μπρουσίνο για τους παίκτες του Γιατρά που βρέθηκαν στο -7 (37-44) με δύο τρίποντα των Λόπεζ και Μπενίτε, με τον τελευταίο να κάνει το 40-46 που ακολούθησε τις ομάδες πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

GYMALL

Ο Μπαλτσερόφσκι διατήρησε την ευστοχία του κοντά στο καλάθι και με την επιστροφή για το δεύτερο μισό του αγώνα διαμορφώνοντας το +11 (39-50), με τους Κουλμπόκα- Γιανγκ και Κόντιτ να μαζεύουν τη διαφορά με ένα γρήγορο 7-0.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις λανθασμένες επιλογές του Προμηθέα στο επόμενο διάστημα και με τρίποντα των Μπενίτε-Μπάσα και Μπρουσίνο έφτασαν στο 48-59. Ο Κόντιτ έδινε πνοή στη ρακέτα όσο η περιφέρεια είχε… την τιμητική της. Από εκείνο το σημείο ο Γιανγκ έκανε το 64-67 και με ένα ζευγάρι βολών μείωσε στον πόντο 13” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε με το 66-70 από τον Σλότερ.

Ο… δρόμος των γηπεδούχων προς το σκοράρισμα άνοιξε ξανά από τους Γιανγκ και τον Ντάγκουμπιτς για το 71-72 του 33′, την ώρα που τα τρίποντα επέστρεψαν στο στρατόπεδο της Κανάρια από Σλότερ και Μπρουσίνο ανεβάζοντας ξανά (73-78). Ο Γκίκας και ο…30άρης Γιανγκ έστρωσαν το έδαφος στον Κουλμπόκα να φέρει το ματς στο μηδέν (82-82) 2’16” πριν το τέλος, με τον Έλληνα άσσο να γράφει το 85-82 και τον (άστοχο μέχρι εκείνη τη στιγμή) Σίμπσον να δίνει προβάδισμα 6 πόντων με το πρώτο του τρίποντο (88-82). Η υπογραφή ήρθε και πάλι από την περιφέρεια με τον Γκίκα να διαμορφώνει το 93-82 για τη μεγάλη νίκη της ομάδας του!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-46, 66-70, 93-82