Προμηθέας – ΠΑΟΚ 100-86: Ο Αγραβάνης τον έστειλε στο F4 του Κυπέλλου

Mavropoulis

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Προμηθέας επικράτησε με 100-86 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό «Δημήτριος Τόφαλος». Με αυτή την νίκη ο Προμηθέας σφράγισε το εισιτήριο του για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος ( θα διεξαχθεί στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου στις 18-20 Φλεβάρη). Μάλιστα στις 7 του Φλεβάρη ημέρα Δευτέρα θα μάθει και τον αντίπαλο του, καθώς οι άλλοι τρείς φιναλίστ είναι η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά, θέλοντας από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό του. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο πολύ καλό ξεκίνημα του Προμηθέα και περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πήρε κεφάλι στο σκορ με +4 (8-12). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πάτησαν γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με 31-18. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ήταν εξαιρετικοί, και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ. Με τον Γκραντ τον Αγραβάνη και τον Σίμπσον να είναι εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, και εν τέλει βρέθηκε ο Προμηθέας να προηγείται με 60-35 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, πραγματοποιώντας έτσι την καλύτερη του εμφάνιση (σε ότι έχει να κάνει σε απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και από συγκομιδή πόντων).
    Στο ίδιο ρυθμό θέλησε να συνεχίσει και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, όμως οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν διαφορετική άποψη, καθώς πίεσαν αρκετά και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά. Μάλιστα καθοριστικό ρόλο σε αυτό στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο έπαιξε ο Τζόουνς από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Προμηθέα παρόλα αυτά να βρίσκεται μπροστά με 78-62. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει την διαφορά συχνά πυκνά έως και τους εννιά πόντους, όμως αντίστοιχα από την πλευρά του ο Προμηθέας είχε τις απαντήσεις. Έτσι πήγε το παιχνίδι μέχρι τέλους, με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να σφραγίζουν το εισιτήριο για το Final 4 του Ηρακλείου στις 18-20 Φλεβάρη, και μάλιστα με 100-86.
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/6 σουτ, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Γκραντ 24 (9/11 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4 τρίποντα), Άντριτς 6 (2).
    ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λαβ 17 (5/9 δίποντα, ½ τρίποντα, 4/4 βολές), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, ¾ βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13 (4 ασίστ)
    Διαιτητές: Κάρδαρης, Τσολάκος, Θεονάς