Προμηθέας – Περιστέρι 80-76: Φιλική επικράτηση

Mavropoulis

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 80-76 στη φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Περιστέρι στην Πάτρα κάνοντας την ανατροπή με ξέσπασμα του Γιανγκ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας φιλοξένησε στο «Δ.Τόφαλος» το Περιστέρι και με μπροστάρη τον Τζο Γιανγκ κατάφερε να πάρει φιλική νίκη με τελικό σκορ 80-76 έπειτα από ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η αναμέτρηση είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα με τα έσοδα των εισιτηρίων αν καταλήγουν στον Οργανισμό “Safety Project” που θα τα αξιοποιήσει σε αγορά θερμοκοιτίδας για την Εντατική Μονάδα Νεογνών στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πάτρας.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βρίσκοντας λύσεις για να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο που έληξε με 47-55. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Γιανγκ προσέθεσε 6 τρίποντα για τον Προμηθέα, ο οποίος τελικά επικράτησε με 80-76.

Για τους Πατρινούς πέραν του Γιανγκ που ολοκλήρωσε με 27 πόντους το παιχνίδι, ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης και Κάουαν με 12 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Περιστέρι στους 22 πόντους ήταν ο Φρανσίσκο, στους 18 ο Μωραΐτης με τον Ντέιβις να έχει 12 και τον Μπίλαν 10.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 34-36, 47-55, 80-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σίμπσον 3 ( 1), Κάουαν 14 (3), Γιανγκ 27 (6), Κακλαμανάκης 12, Γκίκας 4, Χέλεμς 5, Λάγιος 2, Κουλμπόκα 11 (3), Μουράτος 2.
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Σπανούλης): Τζούστον, Μπίλαν 10, Φρανσίσκο 22 (2), Μωραΐτης 18 (1), Ραντάνοφ 8, Πουλιανίτης, Κασελάκης 6, Ντέιβις 12 (2), Γκιουζέλης, Σταυρακόπουλος.