Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός – Πήρε τον τίτλο μετά από ένα συγκλονιστικό ματς!

Μία ονειρική σεζόν έκλεισε με τον πιο φαντασμαγορικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που νίκησε με 87-82 τον Ολυμπιακό, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας με επική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα.

Βρέθηκε όχι απλά με την πλάτη στον τοίχο, αλλά σχεδόν στο καναβάτσο. Ο Παναθηναϊκός έχασε τους δύο πρώτους αγώνες της σειράς των τελικών της Stoiximan Basket League, ωστόσο κάπου εκεί γύρισε τον διακόπτη, ισοφάρισε στο 2-2 στο ΣΕΦ και το βράδυ της Παρασκευής (14/6) νίκησε τον Ολυμπιακό με 87-82 στο ΟΑΚΑ για να αναδειχθεί πρωταθλητής για 40η φορά στην ιστορία του.

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει το ματς της ζωής του, με τον Τζέριαν Γκραντ να ακολουθεί, με τον Ματίας Λεσόρ να παλεύει και με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει μεγάλο τρίποντο για το 75-66 στο 35′, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσε μία μαγική χρονιά 82 αγώνων με τον πιο φαντασμαγορικό τρόπο. Σε ένα ΕΠΙΚΟ παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών, σε ένα ΕΠΙΚΟ παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καταπληκτικές ομάδες.

Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, έδειξε για ακόμα μία φορά τον χαρακτήρα, αλλά και τις αδυναμίες/ανάγκες του. Πίεσε όσο μπορούσε, απλώς του έλειψε ο παίκτης για τα δύσκολα με αποτέλεσμα η δική του σεζόν να ολοκληρωθεί με 2/3 εντός Ελλάδας (Super Cup και Κύπελλο) και με μία πικρή γεύση για τα τρία σερί χαμένα ματς στη σειρά των τελικών. Αν και στο φινάλε οι Πειραιώτες έκαναν όσα μπορούσαν και πολλά περισσότερα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)