Ρολάν Γκαρός: Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε από τον τελικό η Σάκκαρη

Mavropoulis

Η Μαρία Σακκαρη (Νο18 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε κατάθεση ψυχής στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, ωστόσο είδε την Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (Νο33 του ταμπλό) να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του φημισμένου Grand Slam στις λεπτομέρειες.

H Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-1 (7-5, 4-6, 9-7) από την Τσέχα, μετά από μία συγκλονιστική μάχη που διήρκησε τρεις ώρες και 18 λεπτά, κι έτσι δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τελικό Grand Slam.

Η Μαρία πάλεψε μέχρις εσχάτων και μάλιστα είχε ματς πόιντ, για να καθαρίσει τη νίκη-πρόκριση, το οποίο όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Έτσι, η αντίπαλός της με υπομονή και επιμονή κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, ενώ στη συνέχεια, αντέχοντας στην πίεση της Σάκκαρη, πήρε την πρόκριση για τον πρώτο τελικό Grand Slam της καριέρας της.

Εκεί το Σάββατο θα βρει στο διάβα της την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα από τη Ρωσία (Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης), η οποία επικράτησε με 2-0 (7-5, 6-3) της Ταμάρα Ζίντανσεκ (Νο 85 της παγκόσμιας κατάταξης), στον πρώτο χρονικά ημιτελικό.

Ο αγώνας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Μαρία, καθώς, εκμεταλλευόμενη τα δύο αβίαστα λάθη της αντιπάλου της στο backhand, κατάφερε να κάνει break με το… καλημέρα!

Ο… χορός των break πάντως συνεχίστηκε στο παιχνίδι. Κι αυτό γιατί, ενώ η Τσέχα πήρε πίσω το σερβίς της, εν συνεχεία είδε τη Μαρία να την… πληρώνει με το ίδιο νόμισμα.

Στη συνέχεια η Σάκκαρη κατάφερε να κρατήσει για πρώτη φορά στον ημιτελικό το σερβίς της και έκανε το 3-1, δείχνοντας να ξεπερνά πιο γρήγορα από την Κρεϊτσίκοβα το άγχος, που έχει οδηγήσει τις δύο ημιφιναλίστ σε αρκετά αβίαστα λάθη στο ξεκίνημα του ματς.

Στο πέμπτο game έγινε μεγάλη μάχη, με την Ελληνίδα τενίστρια να ξεκινάει πολύ καλά, φτάνοντας μία ανάσα από το νέο break (40-15). Εντούτοις τα τρία συνεχόμενα λάθη της Μαρίας έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό της να μειώσει σε 3-2, μετά από τρία αβαντάζ της Τσέχας, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Αυτή η εξέλιξη αναμφίβολα έριξε την ψυχολογία της Σάκκαρη, με το μομέντουμ να είναι πια με το μέρος της  Κρεϊτσίκοβα.

Έτσι λοιπόν η Τσέχα όχι μόνο ισοφάρισε με break, αλλά, παίρνοντας και τα δύο επόμενα games, έφτασε στο 5-3, σπάζοντας και πάλι το σερβίς της Σάκκαρη.

Κι ενώ η Κρεϊτσίκοβα σέρβιρε για το σετ η Σάκκαρη, αν και ήταν στριμωγμένη στα… σχοινιά, κατάφερε να φτάσει στο break, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια (5-5) με love service game.

Πάντως η αντεπίθεση της Μαρίας και η προσπάθειά της για την ανατροπή έμεινε στη… μέση, καθώς η αντίπαλός της έφτασε στο 7-5 και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε δυναμικά, δείχνοντας αποφασισμένη να αφήσει πίσω της την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε στο πρώτο σετ.

GYMALL

Η Μαρία ανέβασε στροφές και με δύο break στο πρώτο και το τρίτο game, κι ενώ ενδιάμεσα είχε υπερασπιστεί το σερβίς της, έφτασε γρήγορα στο 3-0.

Ωστόσο κάποια λάθη της στο έκτο game έδωσαν την ευκαιρία στην Τσέχα να πάρει πίσω το ένα από τα δύο σερβίς της και να μειώσει σε 4-2.

Η Κρεϊτσίκοβα «σβήνοντας» δύο μπρέικ πόιντ της Ελληνίδας τενίστριας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (4-3) τη Σάκκαρη, η οποία όμως με love service game πήρε εκ νέου «αέρα» δύο game (5-3).

Εν τέλει η Ελληνίδα τενίστρια έφτασε στην ισοφάριση, καθώς το τρίτο σετ πόιντ αποδείχθηκε… φαρμακερό για την αντίπαλό της, η οποία είδε τη Μαρία να φτάνει στο 1-1 με 6-4 και να πανηγυρίζει εξαλλα την κατάκτηση του σετ.

Η Τσέχα αμέσως μετά τη λήξη του δεύτερου σετ πήρε medical time out, ενώ μάλιστα εμφανίστηκε και με άλλα ρούχα στο κορτ για τη συνέχεια του ματς, μετά την επίσκεψή της στα αποδυτήρια.

Προφανώς ήθελε να καθυστερήσει όσο μπορούσε για να παγώσει τον ρυθμό της Μαρίας, η οποία στο πρώτο game του τρίτου σετ έκανε τρία «φθηνά» λάθη, με αποτέλεσμα αυτό να καταλήξει στα χέρια της αντιπάλου της με love service game.

Η Μαρία όμως έβγαλε αμέσως αντίδραση και, όχι μόνο υπερασπίστηκε το σερβίς της, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή (2-1) με το πρώτο της break στο τρίτο σετ.

Η Σάκκαρη αγωνιζόμενη με συγκέντρωση και με πολύ καλά σερβίς διατηρούσε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 4-2 μετά από μεγάλη μάχη με την αντίπαλό της.

Η Ελληνίδα τενίστρια συνέχισε να σερβίρει άψογα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και έκανε το 5-3, ωστόσο στη συνέχεια τα δεδομένα άλλαξαν.

Η Μαρία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το ματς πόιντ που της παρουσιάστηκε, καθώς η Κρεϊτσίκοβα με δύο συνεχόμενους πόντους έμεινε στο ματς.

Μάλιστα, κερδίζοντας τα δύο επόμενα games, με το έκτο της break στον ημιτελικό, προηγήθηκε με 6-5, βάζοντας την Ελληνίδα τενίστρια σε μειονεκτική θέση.

Τα πράγματα στη συνέχεια έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Σάκκαρη, καθώς βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στον αποκλεισμό.

Με την Τσέχα να έχει διπλό ματς πόιντ στο 14ο game του τρίτου σετ η Μαρία διατήρησε την ψυχραιμία της και, επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισε σε 7-7 με έναν άσο και τρεις συνεχόμενους πόντους.

Η Τσέχα όμως πήρε εκ νέου το προβάδισμα και, παρά την υπερπροσπάθεια της Μαρίας, εν τέλει έκανε το 9-7, που της άνοιξε τον δρόμο για τον τελικό.

Έτσι το ταξίδι της Ελληνίδας τενίστριας ολοκληρώθηκε στο… σταυροδρόμι προς τον τελικό, έχοντας βέβαια προλάβει να γράψει ιστορία με την παρθενική της πρόκριση στα ημιτελικά του φημισμένου Grand Slam.