Ρωμαϊκός θρίαμβος επί της παραπαίουσας Ίντερ

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Η Ίντερ συνεχίζει με ήττες την πορεία της στο πρωτάθλημα, χάνοντας αυτή τη φορά από τη Ρόμα με 2-1. Στην Ισπανία ο Λεβαντόφσκι οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε ακόμη μία νίκη ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού για το Europa, Φράιμπουργκ νίκησε τη Μάιντς και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας της στο καμπιονάτο πραγματοποιεί η Ίντερ, που έχασε ξανά, παρόλο που προηγήθηκε της Ρόμα στο Μεάτσα με τον Ντιμάρκο στο 30’. Οι Ρωμαίοι αντέδρασαν άμεσα φτάνοντας στην ισοφάριση εννέα λεπτά αργότερα με τον Ντιμπάλα. Και στο 75’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με την κεφαλιά του Σμόλινγκ, υποχρεώνοντας την Ίντερ στην τέταρτη ήττα της στους πρώτους οκτώ αγώνες της σεζόν.

Στο Έμπολι η Μίλαν φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι όταν ο Ρέμπιτς βρήκε δίχτυα στο 79ο λεπτό. Όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαϊράμι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, που πίστεψαν ότι πήραν το βαθμό, μέχρι που ήρθε ο Λεάο δύο λεπτά αργότερα για να χαρίσει στους ροσονέρι τη νίκη που είχε φανεί ότι θα έχαναν. Το απίστευτο θρίλερ υπέγραψε ο Μπαλό Τουρέ με ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της Μίλαν.

Η Νάπολι συνέχισε την προέλασή της στη Serie A νικώντας εντός έδρας και την Τορίνο. Ο Ανγκισά με δύο γρήγορα γκολ στο στο 6ο και το 12ο λεπτό έστρωσε το δρόμο των Ναπολιτάνων προς τη νίκη. Και αυτή τη σφράγισε ο Κβαρατσκέλια πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο κάνοντας το 3-0 στο 37’. Η Τορίνο απλώς περιόρισε την έκταση της ήττας της με τον Σανάμπρια στο 44’.

GYMALL

Στην Ισπανία ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έχει πάρει από το χέρι την Μπαρτσελόνα και την οδηγεί από νίκη σε νίκη με γκολ σαν κι αυτό στη Μαγιόρκα. Η Μπάρτσα νίκησε 1-0 και ο Πολωνός έφτασε τα 12 τέρματα σε εννέα αγώνες.

Στο Σάντεσθ Πιθχουάν η Ατλέτικο Μαδρίτης επέβαλε το νόμο της παίρνοντας κεφάλι στο σκορ κόντρα στη Σεβίλλη με τον Γιορέντε στο 29’. Στο 57’ ο Μοράτα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καρμόνα και σφράγισε τη νίκη των ροχιμπλάνκος.

Στη Γερμανία η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό απέναντι στη Μάιντς με τον Γκρέγκοριτς. Στο 37’ ο Κόφι κλείδωσε την 5η φετινή νίκη της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Europa League, που σκαρφάλωσε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Στο 52’ ο Μαρτίν μείωσε 2-1 για τη Μάιντς, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.

Στη Γαλλία η Παρί τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Νις στο Παρκ Ντε Πρενς, παρόλο που προηγήθηκε με τον Μέσι στο 29’. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση στο 47’ με τον Λαμπάρντ. Αμέσως μετά ο Γκαλτιέ πέρασε στον αγώνα τον Εμπαπέ, που είχε μείνει αρχικά στον πάγκο, κι αυτός στο 83’ χάρισε τη νίκη στην Παρί.