Super Cup: Ο Παναθηναϊκός πρώτος φιναλίστ

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Ένας διπρόσωπος Παναθηναϊκός βρήκε τη χαμένη του συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά και νίκησε 74-61 το αξιόμαχο Λαύριο, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Σούπερ Καπ, που γίνεται στην Πάτρα.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +20 (53-33) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, στη συνέχεια χαλάρωσαν επικίνδυνα, επιτρέποντας στην ομάδα του Σερέλη να πλησιάσει μέχρι το -3 (53-50), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, οι παίκτες του Πρίφτη ανέκτησαν τα ηνία και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Γουάιτ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Πέρι να είχε 12π.

Από το Λαύριο, που θα παίξει στον μικρό τελικό, ξεχώρισε ο Σμιθ με 17π., ενώ άλλους 14π. είχε ο Γκόινς.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν νωχελικά τον αγώνα και το Λαύριο είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 17 πόντων (46-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 20 πόντους (51-31) στο 23′ αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και επέτρεψε στο Λαύριο να μειώσει σε 53-50 με επιμέρους σκορ 19-2.

Τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στη νίκη χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Κέντρικ Πέρι και Οκάρο Γουάιτ και θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Προμηθέα και την ΑΕΚ που διεξάγεται αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Γουάιτ 23 (1), Φλόιντ 7, Σαντ Ρος 7, Μέικον 8, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 3 (1), Μαντζούκας 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 6, Κάρτερ 2, Μουράτος 5, Κακλαμανάκης 6, Γκόινς 14 (4), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 17 (3), Αμίνου 6, Γερομιχαλός.