Βαριά ήττα του Προμηθέα με 108-69 από την Χάποελ Τελ Αβίβ

Mavropoulis

Δεν τα κατάφερε ούτε στο Ισραήλ απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ ο Προμηθέας, που υπέστη βαριά ήττα στη 18η αγωνιστική του EuroCup, αλλά δεν έχασε το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση, όπου περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του.

Όπως και στην Πάτρα, έτσι και στο Ισραήλ, ο Προμηθέας υπέστη βαριά ήττα με 108-69 από τη Χάποελ Τελ Αβίβ, που φαίνεται ότι δεν του ταιριάζει καθόλου. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έκλεισε τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του EuroCup με ρεκόρ 11-7, που τον φέρνει στην τέταρτη θέση και του δίνει το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου θα πρέπει να περιμένει να ολοκληρωθεί η 18η αγωνιστική για να μάθει τον αντίπαλό της στους 16.

Η Χάποελ Τελ Αβίβ ξεκίνησε με το καλημέρα να χτυπάει στη ρακέτα του Προμηθέα, σχέδιο που αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό, αφού είχε 11/15 δίποντα στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε προηγούμενη με 28-19 (10′).

Προϊόντος του χρόνου η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει ενώ μέχρι το ημίχρονο είχε φτάσει στους 28 πόντους (59-31, 20′), με τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι στο ζωγραφιστό και τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να αποτελεί τη μοναδική αξιόπιστη λύση των Πατρινών στο σκοράρισμα, έχοντας βάλει 12 πόντους.

Με εξαίρεση ένα καλό διάστημα στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τους Πατρινούς να υποχρεώνονται σε μια βαριά ήττα την οποία καλούνται να διαγράψουν άμεσα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίκλισκι, Τζιοβανέτι, Τσέλικ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Τελ Αβίβ: 37/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 16/20 βολές, 44 ριμπάουντ ( 33 αμυντικά + 11 επιθετικά), 30 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 6 μπλοκ
    Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 14/36 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 17 ριμπάουντ ( 13 αμυντικά + 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη