Με το απολυτίκιο του Αγίου Ανδρέα ολοκληρώθηκε η συγκέντρωση του Μητροπολίτη Πατρών ενάντια στο νομοσχέδιο για τα ομόφυλα ζευγάρια το απόγευμα της Κυριακής.
Πλήθος πιστών βρέθηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα ενώ την ίδια ώρα πραγματοποιήθηκε αντισυγκέντρωση-πορεία από άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου και μέλη της κοινότητας ΛΟΑΤΚΙ με την Αστυνομία να βρίσκεται επί ποδός. Ο Μητροπολίτης Πατρών ήταν λάβρος κατά του νομοσχεδίου ενώ επικαλέστηκε και τον μακαριστό Χριστόδουλο λέγοντας ότι και ο ίδιος θα καλούσε τον λαό και τους πιστούς σε αγώνα.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)