Η έξαρση του κορωνοϊού στην κοινότητα που καταγράφεται τις τελευταίες εβδομάδες σε όλη τη χώρα, αρχίζει να επιβαρύνει και τα νοσοκομεία. Όχι μόνο γιατί γίνονται αθρόες εισαγωγές σε καθημερινή βάση – ενδεικτικά χθες εισήχθησαν πάνω από 125 ασθενείς– αλλά και γιατί σχηματίζονται νέες αλυσίδες μετάδοσης μέσα στα νοσηλευτικά ιδρύματα, θέτοντας σε περαιτέρω κίνδυνο την υγεία των νοσηλευομένων.
Οι συρροές (clusters) κορωνοϊού εμφανίζονταν σε νοσηλευτικά ιδρύματα όπως και σε Μονάδες Φροντίδας Ηλικιωμένων κατά τη διάρκεια της πανδημίας, με τους ειδικούς να αυστηροποιούν τα μέτρα προστασίας και μετά την ανάπτυξη των εμβολίων να υποδεικνύουν την ανάγκη εμβολιασμού των ατόμων που βρίσκονταν σε αυτά. Εξίσου σημαντική ήταν και η θωράκιση όσων εργάζονται σε αυτούς τους χώρους.
Στην ίδια ευαίσθητη κατηγορία βρίσκονται και τα ψυχιατρικά νοσοκομεία, όπου σε πολλές περιπτώσεις οι ασθενείς δεν συνεργάζονται ούτε καν για τη λήψη της φαρμακευτικής τους αγωγής, πολύ δε περισσότερο της προστασίας τους έναντι του κορωνοϊού. Ο αριθμός των δεκάδων ασθενών που έχουν νοσήσει για παράδειγμα στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής (Δαφνί) τον τελευταίο μήνα δείχνει σημαντικό κενό στη θωράκιση των ασθενών είτε με τον εμβολιασμό είτε με τη λήψη άλλων μέτρων. Χθες ο αριθμός των ασθενών έπεσε για πρώτη φορά μετά από ημέρες κάτω από τους 20, και όλοι παραμένουν στην Παθολογική κλινική του ψυχιατρείου.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)