ΑΕΚ – Ίντερ Εσκάλδες 4-3: Έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως η πρόκριση παραμένει στα χέρια της

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική για μια ώρα κόντρα στην Ίντερ Εσκάλδες, όμως με δική της απροσεξία δέχθηκε τρία γκολ και πάει στην Ανδόρρα με ισχνό προβάδισμα στο σκορ (4-3).

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε για μόλις μια ώρα και με εγκληματική απροσεξία στο φινάλε δέχθηκε τρία γκολ, με αποτέλεσμα το 4-0 να γίνει 4-3 και στη ρεβάνς να έχει περιπέτειες. Έτσι στη ρεβάνς της 1ης Αυγούστου στην Ανδόρρα θα πρέπει να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ, για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τέσσερις σκόρερ τους Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς και Μουκουντί με τον Λιβάι να χάνει και πέναλτι στο 75′. Ο Βίντα με αυτογκόλ μείωσε για την Ίντερ Εσκάλδες και οι Αντρέου και Μαρτίνεθ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία με ένα ωραίο γύρισμα από τα αριστερά βρήκε τον Λιούμπιτσιτς στην περιοχή, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να εκτελέσει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ των κιτρινόμαυρων ήρθε στο 20ο λεπτό. Ο Στρακόσα εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ στην περιοχή του, ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην αντεπίθεση. Αρχικά ο Μουνιόθ τον σταμάτησε, όμως ο φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά μετά ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά από γύρισμα του Ρότα και κερδισμένη μονομαχία του Γιόνσον.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Μουκουντί στ 52′. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καμερουνέζος στόπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εκεί η Ένωση χαλάρωσε υπερβολικά και το πλήρωσε. Αρχικά στο 65ο λεπτό η Ίντερ Εσκάλδες μείωσε με το αυτογκόλ του Βίντα στο 65′, που δεν συνεννοήθηκε με τον Στρακόσα και άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο φινάλε και αφού η ΑΕΚ έχασε πέναλτι με τον Λιβάι Γκαρσία στο 73′, η Ίντερ Εσκάλδες μείωσε σε 4-2 μετά από πέναλτι που υπέπεσε ο Στρακόσα. Ο Αντρέου ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 4-2.

Στο 83′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Βίτι Μαρτίνεθ, μετά από άσχημο διώξιμο του Μουκουντί και ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστική

Η ΑΕΚ μπήκε από νωρίς δυνατά στο ματς, ούσα με διαφορά η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι. Στο 5′ είχε την πρώτη της μεγάλη φάση στο ματς. Ο Λιούμπιτσιτς έκανε ένα σουτ, ο Μουνιόθ τον σταμάτησε και ο Γκατσίνοβιτς από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ένα λεπτό μετά βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Λιούμπιτσιτς, μετά από ωραίο γύρισμα του Λιβάι Γκαρσία. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και είχαν ευκαιρίες με τους Μουκουντί 11′ και Λιούμπιτσιτς ένα λεπτό, αλλά ο κίπερ των Ανδορρέζων τον σταμάτησε.

Στο 20ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ της Ένωσης μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Στρακόσα, με τον Γκαρσία να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο. Το τρίτο γκολ δεν άργησε καθώς ο Γκατσίνοβιτς σκόραρε στο 31ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν ευκαιρίες και στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Ελίασον στο 45+1 την οποία σταμάτησε ο Μουνιόθ, αλλά και την τελική του Λιούμπιτσιτς ένα λεπτό μετά μέσα από τη μικρή περιοχή, η οποία πέρασε άουτ.

Η Ίντερ Εσκάλδες τιμώρησε την απροσεξία της

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ Εσκάλδες ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με τον Γάλλο Λοπές που βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Στρακόσα πρόλαβε και τον σταμάτησε.

Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Μουκουντί στο 52ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον και έβαλε τις βάσεις για την νίκη, αλλά στη συνέχεια βραχυκύλωσε.

Μετά το 60 άρχισε να πληρώνει τα λάθη της. Αρχικά ο Βίντα στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα προς την εστία, “κρέμασε” τον Στρακόσα με τον κόσμο να τον χειροκροτεί.

Στο 73′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ταχύτατη επέλαση του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος ανετράπη από τον τερματοφύλακα. Ωστόσο ο Μουνιόθ τον νίκησε από την άσπρη βούλα. Πέντε λεπτά η Ίντερ Εσκάλδες πέτυχε γκολ με το πέναλτι του Αντρέου.

Η Ίντερ Εσκάλδες δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 83′ πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Βίτι Μαρτίνες, με το οποίο μείωσε σε 4-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Μεσά σε αυτό το διάστημα η Ένωση απειλούσε κυρίως με τον Κοϊτά που είχε μπει στο ματς, αλλά παρά τις καλές ευκαιρίες δεν μπόρεσε να βρει το γκολ.

Μετά το 4-3 η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει γκολ για να αυξήσει τη διαφορά από την ήττα της, έχοντας αρκετές τελικές για να σκοράρει. Καμία δεν βρήκε στόχο και το 4-3 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (75′ Μάνταλος), Σιμάνσκι (64′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64′ Κοϊτά), Ελίασον (64′ Φερνάντες), Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία (75′ Άμραμπατ).

Ίντερ Εσκάλδες: Μουνιόθ, Γκαγιέγκο, Πουέντες (89′ Ερμάν), Φέχερ, Τόρες (63′ Σάντσες), Έλο (46′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχάρμα (63′ Αντρέου), Μπερλάνγκα, Ζαν-Λουκ (19′ Ντε Λα Τόρε), Λόπες.