Κανένας Έλληνας διαιτητής δεν θα δώσει το «παρών» στο Euro 2024, αφού δεν επιλέχθηκε κάποιος εκ των διεθνών καθώς επίσης ούτε ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, ο οποίος είναι μάλιστα και κατηγορία Elite.
Οι διαιτητές που θα «σφυρίξουν» τα ματς του Euro είναι οι εξής: Όλιβερ, Τέιλορ, Λετεσιέ, Τουρπέν, Ζίμπερτ, Τσβάγερ, Γκουίντα, Ορσάτο, Μακέλι, Μαρτσίνιακ, Σοάρες Ντίας, Κόβακς, Κρούζλιακ, Βίντσιτς, Ζιλ Μανθάνο, Νίμπεργκ, Σέρερ, Μέλερ και Τέγιο.
![Χωρίς Έλληνα διαιτητή η τελική φάση του Euro 2024 ref](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-04-23/ref.jpg)
Ο τελευταίος είναι Αργεντίνος και θα βρεθεί στη διοργάνωση στο πλαίσιο της συνεργασίας της UEFA με την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Λατινικής Αμερικής.
Οι διαιτητές όπως ενημέρωσε η UEFA θα έχουν τη βάση τους στην Φρανκφούρτη, ενώ το VAR, από όπου θα επανεξετάζονται όλες οι αμφισβητούμενες φάσεις, θα έχει τη βάση του στη Λειψία.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)