Εθνική πόλο: Ιστορική πρόκριση με Κολόμβο στα τελικά του World League!

Ημερομηνία:

Mavropoulis
    Με τον πατρινό Χριστόδουλο Κολόμβο στη σύνθεσή της, η Εθνική πόλο νίκησε την Ισπανία 12-11 στα ημιτελικά της ευρωπαϊκής ζώνης του World League που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας και, με «2 στα 2», πήρε την πρόκριση για τα τελικά της διοργάνωσης και την Κυριακή (αύριο) παίζει την πρώτη θέση κόντρα στο Μαυροβούνιο, που, επίσης, προκρίθηκε στα τελικά.

Οι διεθνείς έπαιξαν σπουδαίο πόλο, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και επικράτησαν απέναντι σε μια από τις πιο ποιοτικές ομάδες, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο-Κανακάκη να σημειώνει το χρυσό γκολ 6” πριν το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το πρώτο λεπτό. Οι Ισπανοί στο πρώτο ημίχρονο προηγούνταν σταθερά, αλλά οι παίκτες του Θοδωρή Βλαάχου πάντα μείωναν.

Έτσι, η Εθνική είχε ένα ονειρικό τρίτο οκτάλεπτο. Με 4-1 επιμέρους σκορ προηγήθηκε 8-6 και κράτησε τους αντιπάλους σε χαμηλό σκορ.
    GYMALL

Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 9-7, αλλά οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 9-9. Με γκολ του Παπαναστασιου και του Σκουμπάκη οι Έλληνες διεθνείς έφτασαν στο 11-9. Εκεί, οι Ισπανοί ισοφάρισαν με τους Μπαρμπόζο και Γρανάδος σε 11-11. Το «χρυσό» γκολ της νίκης πέτυχε ο Αργυρόπουλος-Κανακάκης 6” πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-1, 4-5. Σύνολο: 12-11

Ελλάδα: Γαλανίδης, Γενιδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Ζερδεβάς

Ισπανία: Μουνιαρίθ 3, Μπαρμπόζο 2, Γρανάδος 2, Φερνάντες, Μπουστός, Περόνε, Φαμέρα