Euro 2020 (A’ όμιλος), Τουρκία-Ουαλία 0-2: Δεν την έσωσε ούτε ο Ερντογάν

Mavropoulis

Ο Γκάρεθ Μπέιλ μπορεί να αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (61′), αλλά με δύο ασίστ (42′ Ράμσεϊ,. 90’+5′ Ρόμπερτς) οδήγησε την Ουαλία στην νίκη που τη φέρνει μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του  Euro – Υπό το βλέμμα του Ταγίπ Ερντογάν η Τουρκία ήταν απογοητευτική και πάλι γνωρίζοντας δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς

GYMALL
    Με την τρέλα του Ράμσεϊ και τη μπαλάρα του Μπέιλ, οι Ουαλοί θυμίζουν την ομάδα του 2016. Οι «Δράκοι» επικράτησαν 2-0 της Τουρκίας στο… κόκκινο Μπακού, βρέθηκαν στους 4 βαθμούς και αγκάλιασαν την πρόκριση στους «16» του ΕURO. Το πάρτι των Τούρκων στις εξέδρες με καλεσμένο τον Ερντογάν… χάλασε, αφού πλέον η ομάδα του Γκιουνές είναι στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό και μια ανάσα από τον αποκλεισμό

Ο Μπέιλ είχε όρεξη και… ασίστ!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τελευταίο τέταρτο με τους Ελβετούς, οι «Δράκοι» μπήκαν δυνατά, πίεσαν την Τουρκία κυκλοφόρησαν ωραία κι έδειξαν τη δυναμική τους. Ο Μπέιλ ήταν ορεξάτος, είχε ελεύθερο ρόλο κι από τα πόδια του περνούσαν όλες οι προσπάθειες της Ουαλίας. Στο 6ο λεπτό μοίρασε ιδανικά στον Ράμσεϊ, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Τσακίρ, αλλά νικήθηκε. Η Τουρκία απάντησε άμεσα, εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας, αλλά ο Γιλμάζ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Οι Ουαλοί πίεσαν ψηλά, έβαζαν δύσκολα στους Τούρκους και πλησίασαν στο γκολ στο 17’, αλλά το… βόλεϊ που έπαιξαν στην αντίπαλη περιοχή δεν έφερε αποτελέσματα. Οι «Δράκοι» έβγαζαν ταχύτητα, φρεσκάδα, αλλά γκολ δεν ήρθε ούτε στο 24ο λεπτό. Ο Μπέιλ με μια μαγική πάσα έβγαλε τον Ράμσεϊ σε θέση βολής, αλλά ο τελευταίος χωρίς ίχνος… ψυχραιμίας αστόχησε. Η Τουρκία έβγαλε αντίδραση, μέχρι το μισάωρο είχε ισορροπήσει, με τον Τσαλχάνογλου να είναι ο κινητήριος μοχλός. Μάλιστα, στο 30΄είχε μια καλή στιγμή, αλλά η κεφαλιά του Σογιουντσού δε βρήκε στόχο.

Ο Μπέιλ είχε κέφια και στην τρίτη ευκαιρία που δημιούργησε ήρθε και το γκολ για τους «Δράκους». Στο 42ο λεπτό ο σταρ της Ρεάλ μοίρασε μαγικά στον Ράμσεϊ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα. Tο εντυπωσιακό είναι πως έχει συμμετοχή στο 50% των γκολ της Ουαλίας σε ΕURO (2 γκολ, 4 ασίστ).

Ματσάρα με ευκαιρίες, αλλά και χαμένο πέναλτι!
    Ο Γκιουνές άρχισε το ματς με δυο αλλαγές, αφού Γιαζίτσι και Ντεμιράλ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Τσαλχάνογλου ήταν ορεξάτος, ανέβαζε όλη την Τουρκία, ενώ προσπαθούσε να βρει χώρους για να απειλήσει. Μάλιστα, στο 50ο λεπτό η προσπάθειά του κατέληξε στα χέρια του Γουόρντ. Η Τουρκία πίεζε, έβαλε δύσκολα στους «Δράκους» και στο 54’ έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Γιλμάζ βρέθηκε ολομόναχος σε θέση βολής, αλλά… κατάφερε να αστοχήσει. Η Ουαλία κατάφερε έπειτα το νωχελικό 10λεπτο να βγάλει αντίδραση, ήταν εξαιρετική στις αντεπιθέσεις και στο 58’ ο Ράμσεϊ από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Δυο λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος του γηπέδου, ο Γκάρεθ Μπέιλ με υπέροχη ατομική ενέργεια κέρδισε πέναλτι! Ωστόσο, η εκτέλεση ήταν κάκιστη, με την Τουρκία να μένει ζωντανή! Ηταν το πρώτο… άουτ τα τελευταία 21 χρόνια σε ΕURO (σε κανονική διάρκεια), αφού το τελευταίο ήταν του Ραούλ το 2000 (κόντρα στη Γαλλία). Ο αρχηγός των Ουαλών θα μπορούσε στην επόμενη φάση να πάρει την εκδίκησή του, αλλά από το λάθος του Τσελίκ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από το 70’ κι έπειτα κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, η δύναμη, το πάθος, με τους Τούρκους να παίζουν το τελευταίο τους χαρτί. Βέβαια, η μοίρα του ματς θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αν στο 87ο λεπτό ο Ντεμιράλ νικούσε τον Γουόρντ. Ωστόσο, ο γκολκίπερ των Ουαλών έδειξε σε δεύτερο σερί ματς πως ανήκει στους πρωταγωνιστές της ομάδας του Πέιτζ.

Το παιχνίδι ήταν στο κόκκινο και λίγο πριν το τέλος πήρε… φωτιά, με τους Ντέιβις και Γιλμάζ να… ρίχνουν ψιλές, να μπαίνουν όλοι στον καυγά και τον διαιτητή να μοιράζει τέσσερις κίτρινες! Στις καθυστερήσεις, ο Ουίλσον έχασε μοναδική ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς, αλλά ο Μπέιλ φρόντισε τρία λεπτά αργότερα να πάρει… εκδίκηση. Μαγική ενέργεια, υπέροχη ασίστ και ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε το 2-0.