Μουντιάλ 2022: “Τριάρα” στο Κατάρ και στο κόλπο για πρόκριση η Σενεγάλη

Mavropoulis

Άνετα και ωραία η Σενεγάλη ξαναμπήκε στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Μουντιάλ. Αν και άργησε να προηγηθεί η ομάδα του Αλιού Σισέ, επικράτησε με 3-1 του Κατάρ… ρέφαρε την ήττα από την Ολλανδία και πάει σε τελικό με το Εκουαδόρ.

Η πρώτη φάση για τη Σενεγάλη, που είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο Al Thumama Stadium, ήρθε στο 17ο λεπτό μετά την άστοχη έξοδο του Μπαρσάμ, όμως ο Ντιεντιού αστόχησε.

Το Κατάρ δεν κατάφερε να πατήσει την περιοχή των φιλοξενούμενων και στη μοναδική φάση που τα κατάφερε, με τον Αφίφ που έμοιαζε με όαση στο πρώτο μέρος για τους διοργανωτές, έπεσε όμως ο Λαόθ δε συγκινήθηκε για να σφυρίξει.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να μπορούν να κρατήσουν παρά τα αρκετά λάθη το μηδέν στο πρώτο μέρος αλλά ο Κούκι είχε αντίθετη άποψη. Ο αμυντικός του Κατάρ έκανε τραγικό λάθος και ο Ντιά με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη η Σενεγάλη έδειξε να καθαρίζει το ματς νωρίς νωρίς. Αυτό γιατί στο 49ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζάκομπς, ο επιθετικός της Αλάνιασπορ, Ντιεντιού, με υπέροχη κεφαλιά έγραψε το 0-2.

GYMALL

Κάπου εκεί η ομάδα του Αλιού Σισέ πίστεψε πως το παιχνίδι τελείωσε και κάθισε πίσω, χωρίς καμία διάθεση να πετύχει ένα τρίτο τέρμα για να «τελειώσει» το παιχνίδι ωστόσο…

Ωστόσο το Κατάρ δε το έβαλε κάτω. Από το 60ο λεπτό και μετά οι οικοδεσπότες ανέβασαν πάρα πολύ το ρυθμό τους, κάτι που δεν είχαμε δει μέχρι τώρα στα τρία ημίχρονα που είχαν παίξει στο θεσμό. Έτσι αφού μετά από τρεις χαμένες ευκαιρίες μέσα σε έξι λεπτά (61′-67′), και δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Μεντί το Κατάρ, βρήκε αυτό που έψαχνε ένα γκολ. Με τον Μουντάρι να μειώνει σε 2-1 (78′).

Αν και αγχώθηκε για 15′ η Σενεγάλη κατάφερε με ένα ξέσπασμά της, όπου απλά άλλαξε όπως έπρεπε τη μπάλα να γράψει το τελικό 3-1. Ο Εντιαγέ από δεξιά έκανε ωραίο γύρισμα και ο Μπαμπά από το ύψος του πέναλτι με δυνατό πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον Μπασράμ και έβαλε την καρδιά του Αλιού Σισέ στη θέση της.

Οι συνθέσεις:

Κατάρ (Φέλιξ Μπας): Μπασράμ, Μιγκέλ (83′ Γουάντ), Μοχάμεντ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ (83′ Σαλμάν), Αλ Χαϊντός (74′ Μουντάρι), Μουντιάφ (69′ Χατέμ), Μαντίμπο, Αλί, Αφίφ.

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Γιάκομπς (78′ Π. Σισέ), Ντιαλό, Ν. Μεντί (78′ Π. Σαρ), Σαρ (74′ Εντιαγέ), Ντιατά (64′ Σις), Ντιεντιού (74′ Ντιένγκ), Ντία.