Ο Άρης ισοφάρισε τη σειρά με τον Προμηθέα σε αδιανόητο παιχνίδι! Στην Πάτρα σε τρίτο ματς η πρόκριση για τα ημιτελικά

Σε τρίτο αγώνα στην Πάτρα θα λύσουν Άρης και Προμηθέας τις “διαφορές” τους, μετά από το 89-85 των κιτρινόμαυρων το βράδυ της Δευτέρας (20/5) στο Αλεξάνδρειο σε ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γκάλινατ – Ντε Σόουζα να παίρνουν τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος Ρόνι Χάρελ και τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν τη σειρά στο 1-1.

Ο Προμηθέας, από την άλλη, είδε αποκαρδιωτικό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ, κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο, ήταν σαρωτικός στην τέταρτη και έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με τρελό τρίποντο του Χάντερ Χέιλ σχεδόν από το κέντρο.

Εκεί ο Χέιλ είχε ένα κρίσιμο λάθος μετά από βολές του Τολιόπουλου (88-85), με τον παίκτη του Άρη να βάζει στη συνέχεια 1/2 για να κρίνει οριστικά έναν αγώνα με πολύ σασπένς, ένταση και θέαμα.

Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες.