Ο Προμηθέας νίκησε την Σλασκ 90-66

Mavropoulis

Ο Προμηθέας γύρισε από το -16 απέναντι στη Σλασκ και «έγραψε» άλλη μια νίκη με εντυπωσιακό τρόπο (90-66), βελτιώνοντας τη θέση του στη βαθμολογία του Eurocup.

Την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς του Eurocup πανηγύρισε η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, που ανέβηκε στο 9-5 και πλέον προσπαθεί να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη «διασταύρωση» στο Top-16. Οι φιλοξενούμενοι, που υποχώρησαν στο 1-13, έβαλαν δύσκολα στους Πατρινούς στο ξεκίνημα (+16 στο 8′), αλλά στο… βάθος της αναμέτρησης ο ανώτερος Προμηθέας είχε τις λύσεις και την ενέργεια για να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την νίκη.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Τζο Τόμασον (20π., 4ρ., 4ασ., 3κλ.), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (15π., 4ρ.), Τζορτζ Κόντιτ (13π., 7ρ.) και Τρέβις Σίμπσον (14π.). Ξεχώρισε από τους Πολωνούς ο επιβλητικός Αλεκσάντερ Ντζιέβα (19π.).

Το μοιρασμένο ξεκίνημα της αναμέτρησης (9-9 στο 5′) έδωσε τη θέση του σε μια… απρόσμενη κατάρρευση των Πατρινών. Οι φιλοξενούμενοι, παρά το κακό ρεκόρ τους και το μικρό ροτέισιον που είχαν διαθέσιμο έκαναν ένα σερί 16-0 και μέσα σε 3′ «ξέφυγαν» στο 9-25 (8′). Ήταν φανερό πως στην 1η περίοδο η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου αντιμετώπιζε πολλά αμυντικά ζητήματα (18-27 στο 10′).

Ωστόσο, στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Με ένα γρήγορο 13-2 επιμέρους σκορ και διψήφιο τον Τζο Τόμασον ο Προμηθέας προσπέρασε (31-29 στο 15′) και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Μάλιστα, το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 43-41 και τον εκπληκτικό Αμερικανό γκαρντ να μετράει 20 πόντους με 4/4 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, ορεξάτος ήταν και ο Αλεκσάντερ Ντζιέβα, που είχε 15 πόντους χωρίς να χάσει σουτ.

Από τη στιγμή που η ελληνική ομάδα είχε «σβήσει» το -16, που την βάραινε στις αρχές του αγώνα, ήταν θέμα χρόνου να ξεδιπλώσει την ανωτερότητά της στο παρκέ. Το τρίποντο του Νίκου Γκίκα (35′) έδωσε ώθηση στον Προμηθέα, ο οποίος πήγε σε διψήφιες διαφορές δια χειρός Τζορτζ Κόντιτ (60-50 στο 27′). Το μομένουμ είχε αλλάξει πλήρως και οι Πατρινοί ήταν σε θέση να ορίσουν τις τύχες της αναμέτρησης, έχοντας σκληρύνει αμυντικά (67-54 στο 30′).

Το τέμπο στην τελευταία περίοδο έπεσε, καθώς οι Πολωνοί είχαν μείνει από επιλογές και… ενέργεια. Έτσι, ο Προμηθέας διαχειρίστηκε το «μαξιλαράκι ασφαλείας» που είχε, παρέμεινε με σχετική άνεση στο «τιμόνι» (69-59 στο 34′) και άρχισε να… ανοίγει ακόμα περισσότερο την απόσταση (80-61 στο 37′). Έτσι, έφτασε στην επικράτηση (90-66 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66.