Περού – Χιλή 0-0: «Κόλλησαν» και έκαναν δώρο την πρωτιά στην Αργεντινή

Άσφαιρο το δεύτερο παιχνίδι του πρώτου ομίλου του Copa America ανάμεσα στο Περού και τη Χιλή. Σε μια αναμέτρηση που τα σκληρά μαρκαρίσματα και το δυνατό παιχνίδι κυριάρχησαν, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Αργεντινή να μένει μόνη πρώτη στον πρώτο όμιλο του Copa America που διεξάγεται στα γήπεδα των ΗΠΑ, έχοντας ρόλο αφεντικού με το… καλημέρα.

Από ένα καλό ημίχρονο οι δύο ομάδες με τη Χιλή να έχει τον έλεγχο στο πρώτο 45λεπτο. Οι Χιλιανοί απείλησαν δύο φορές στο πρώτο μέρος, με τον Αλέξις Σάντσες να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 15ο λεπτό, αστοχώντας από πολύ πλεονεκτική θέση εντός της μεγάλης περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος το Περού ανέβασε τον ρυθμό του και πήρε τα ηνία. Ο Λαπαντούλα βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις. Μελανό σημείο του αγώνα για τους Περουβιανούς ο τραυματισμός του Αλεξάντερ Κάλενς, καθώς ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΚ αποχώρησε με ενοχλήσεις στο 84ο λεπτό του αγώνα.