Προμηθέας – Κολοσσός Ρόδου 76-61: Εξαιρετικό τρίτο ημίχρονο…και νίκη για τον Προμηθέα

Mavropoulis
    Για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 76-61 του Κολοσσού Ρόδου στο Τόφαλος.
    Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Τζεράι Γκράντ με 15 πόντους.
    Έτσι ο Προμηθέας ανέβηκε στο 6-2, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-3.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά, θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι από την αρχή κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.
    Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά είχαν τις απαντήσεις και δεν άφησαν τους Προμηθείς να ξεφύγουν, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 24-20 υπέρ του Προμηθέα.
    Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, και δεν έδωσαν ούτε χώρο ούτε χρόνο στον Κολοσσό, με τον Γκράντ να είναι εξαιρετικός σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.
    Έτσι ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (41-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν.
    Άλλωστε σε αυτό το διάστημα «ξύπνησε» και ο Κέντρικ Ρέι που με δύο συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά.
    Έτσι ο Προμηθέας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +25 (66-41).
    Το τελευταίο δεκάλεπτο κατέληξε να είναι καθαρά διαδικαστικό, καθώς ήταν δύσκολο να αλλάξει κάτι σε ότι είχε να κάνει με τον νικητή του αγώνα.
    Από την πλευρά του ο Κολοσσός κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά, και εν τέλει το παιχνίδι έληξε 76-61 υπέρ του Προμηθέα.
    Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61