Στέφανος Τσιτσιπάς – Κριστιάν Γκαρίν 2-1: Προκρίθηκε στους «16» του Μαϊάμι Όπεν

Mavropoulis

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 6-4) επί του Κριστιάν Γκαρίν, για να προκριθεί στους «16» του Μαϊάμι Όπεν.

Μετά την απόσυρση του Ρισάρ Γκασκέ στον προηγούμενο γύρο, ο Τσιτσιπάς (Νο3 στον κόσμο) έφθασε χωρίς αγώνα στους “32” του τουρνουά και έδειξε να μην έχει ρυθμό, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση επί του Γκαρίν, Νο82 στην παγκόσμια κατάταξη.

GYMALL

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε στο παιχνίδι, με 1-0, αφού χρειάστηκε μόνο ένα μπρέικ στο 8ο γκέιμ, για να “λυγίσει” τον 26χρονο Χιλιανό. Αυτός “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο όμως, αφού ένα δικό του μπρέικ στο δεύτερο σετ, ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στα… ίσια, με σκορ 1-1.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου οι δύο τενίστες διατήρησαν αρχικά τα σερβίς τους, αλλά ο Τσιτσιπάς βρήκε το μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο και σέρβιρε για τη νίκη, την οποία και κατέκτησε με 2-1 σετ. Το Νο3 του κόσμου προκρίθηκε έτσι στους «16» του Μαϊάμι Όπεν, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Καρέν Χατσάνοφ (Νο16 στην παγκόσμια κατάταξη).