Η Ίντερ κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα Ιταλίας, 2-1 τη Μίλαν

Mavropoulis
    Ίντερ… έραψε στο «Σαν Σίρο» το δεύτερό της αστέρι! Οι Νερατζούρι σε ένα επεισοδιακό ματς με τρεις αποβολές επικράτησαν 2-1 της Μίλαν και κατέκτησαν μαθηματικά τον 20ο τίτλο στην ιστορία τους.
    Η Ίντερ ήθελε μόνο νίκη για να σφραγίσει την κούπα κι έδειξε απο νωρίς τις προθέσεις της. Στο 18ο λεπτό ήρθε το γκολ! Κόρνερ του Ντιμάρκο στο 18′, κεφαλιά του Παβάρ στο πρώτο δοκάρι, νέα κεφαλιά του Ατσέρμπι στο δεύτερο το 1-0 ήταν γεγονός.

Η Ιντερ άρχιζε, μετρούσε αντίστροφα για την κατάκτηση του τίτλου και η Μίλαν δεν μπορούσε να την εμποδίσει. Στο 25′ ο Λαουτάρο έκανε κακό τελείωμα από κοντά και η ευκαιρία χάθηκε για το δεύτερο γκολ. Από εκεί και πέρα, η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει και στην πρώτη της ευκαιρία θα μπορούσε να ισοφαρίσει, με τον Καλάμπρια (40′), αλλά ο Ζόμερ έκανε μεγάλη επέμβαση.

Το δεύτερο γκολ ήρθε τελικά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49′ ο Μπαστόνι έκανε τη βαθιά μπαλιά για τον Τουράμ που κατέβασε υπέροχα και με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0!

Οι Ροσονέρι προσπάθησαν στη συνέχεια να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και τα κατάφεραν στο 80ο λεπτό, όταν από γέμισμα του Τσουκουέζε και κεφαλιά του Γκάμπια, ο Ζόμερ βρήκε τη μπάλα για να τη στείλει στο δοκάρι και ο Τομόρι από κοντά μείωσε σε 1-2.

Στο 83′, ο Οκαφόρ πήγε για την ισοφάριση, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε απο τους Νερατζούρι πριν περάσει τη γραμμή. Μέχρι το τέλος είχαμε… ξύλο, αφού στο 93′ οι Ερναντέζ και Ντούμφρις πιάστηκαν στα χέρια και αποβλήθηκαν αμφότεροι, ενώ στο 97′ είδε κόκκινη και ο Καλάμπρια για αγκωνιά στον Φρατέζι.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Ράιντερς (52′ Ζιρού), Αντλί (68′ Μπενασέρ), Μούσα (78′ Οκαφόρ), Λόφτους-Τσικ (68′ Τσουκουέζε), Πούλισικ, Λεάο.

Ιντερ: Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (88′ Ντε Φράι), Νταρμιάν (84′ Ντούμφρις), Μπαρέλα (78′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (84′ Ασλάνι), Μχιταριάν, Ντιμάρκο (78′ Αουγκούστο), Λαουτάρο, Τουράμ.