Νίκησε και πλέον είναι σε απόσταση «βολής» η Παναχαϊκή

PSIFIOPOIISI

Για την 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’Εθνικής, η Παναχαϊκή επικράτησε με  του Διαγόρα Βραχνεΐκων στην Αγυιά. Σκόρερ για τους «κοκκινόμαυρους» ήταν ο Χαντί δύο φορές από την άσπρη βούλα πρώτα στο 11’ και στο 45+1, ενώ ο Καραμπούλας κατάφερε και μείωσε στο 68’ για τον Διαγόρα. Έτσι η Παναχαϊκή βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πίσω από τον Τηλυκράτη, ενώ απομένουν εφτά αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά θέλοντας εξ αρχής να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μάλιστα στο 10’ κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Στεργίδη, καθώς η σέντρα του βρήκε στο χέρι του Θωμά με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Χαντί ανέλαβε την «έσχατη των ποινών» και έκανε το 1-0 για τους «κοκκινόμαυρους». Ο Διαγόρας απείλησε για πρώτη φορά στο 14’ όταν ο Αλεξανδρής έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Κολοβούρης έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε σταθερά. Στο 28’ και πάλι οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου έφτασαν μια ανάσα από το να διευρύνουν το σκορ, όμως η καρφωτή κεφαλιά του Λιποράσε πέρασε ελάχιστα άουτ, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Χαντί. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Παναχαϊκή βρήκε και δεύτερο γκολ για ακόμη μια φορά από την άσπρη βούλα, με τον Χαντί να νικά για δεύτερη φορά στο 45+1  τον Μπαμπούνη και να γράφει το 2-0.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στο 50’ απείλησαν για ακόμη μια φορά, όμως το όμορφο σουτ του Λιποράσε βρήκε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου πάντως δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το γκάζι, και στο 60’ βρέθηκαν κοντά και στο 3-0 έπειτα από φοβερή εκτέλεση φάουλ του Χαντί, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αυτή την φορά είχε απάντηση, καθώς εκτινάχθηκε στο δεξί του Γ και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ, πραγματοποιώντας και την απόκρουση του αγώνα. Παρόλα αυτά ο Διαγόρας κατάφερε να μειώσει στο 68’, όταν ο Τσακμάκης έκανε τραγικό λάθος με τον Καραμπούλα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 2-1.  Στο 85’ η Παναχαϊκή ακόμη μια φορά έφτασε κοντά στο 3-1, όμως στην φάση διαρκείας που δημιούργησε δεν κατάφερε να κερδίσει δύο φορές ο Μπουρλάκης τον Μπαμπούνη αλλά ούτε ο Λιποράσε.