Ολυμπιακοί Αγώνες, Κολύμβηση: Στην 5η θέση ο Θανάσης Κυνηγάκης στα 10 χιλιόμετρα

Mavropoulis

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι του σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Θανάσης Κυνηγάκης. Ο μόλις 23 ετών κολυμβητής μας συμμετείχε για πρώτη φορά στην μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού και κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Κυνηγάκης ήταν συνεχώς στην πρώτη εξάδα ειδικά μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, δεν έπεσε ποτέ κάτω από την 6η θέση, ενώ στα 7 χιλιόμετρα έδειξε πως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε ένα μετάλλιο.

Δεν μπόρεσε, αλλά σίγουρα έδειξε πως το μέλλον του ανήκει και με το παραπάνω, καθώς είναι σπουδαίο για ένα αθλητή της ηλικίας του να κατακτά την 5η θέση σε έναν τέτοιο τελικό.

GYMALL

Μια 5η θέση που ήταν και η καλύτερη για την ελληνική κολύμβηση στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το χρυσό μετάλλιο

στον τελικό αυτό κατέκτησε ο Γερμανός, Φλοριάν Γουέλμπρουκ με χρόνο 1:48:33.7, στην δεύτερη θέση παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο ήταν ο Ούγγρος, Κριστόφ Ρασόφτσκι με 1:48:59.0, τρίτο ήταν ο Ιταλός, Γκρεγκόριο Παλτρινέλι με 1:49:01.1. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ισραηλινός, Μάταν Ροντίτι με 1:49:24.9 και ο μεγάλος Θανάσης Κυνηγάκης ήταν στην 5η θέση με 1:49:29.2.