Παναθηναϊκός: Νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με χατ-τρικ του Αϊτόρ

Η αναμέτρηση Άρης – Ολυμπιακός δεσπόζει στο σημερινό πρόγραμμα της Super League. Χθες, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Αϊτόρ να πετυχαίνει τρία γκολ. Η ΑΕΚ πέρασε με 2-0 από την έδρα του Παναιτωλικού.

Στη Λεωφόρο οι φίλοι του Παναθηναϊκού είδαν τον Αϊτόρ να πετυχαίνει τρία γκολ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και να οδηγεί την ομάδα τους στην 5η της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 23ο λεπτό ο Σούλης συγκρούστηκε με τον Σπόραρ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αποχώρησε με φορείο ενώ λίγα λεπτά αργότερα αναγκαστική αλλαγή έγινε και ο Σλοβένος επιθετικός, με τους δυο ποδοσφαιριστές να έχουν υποστεί διάσειση.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Αϊτόρ έβαλε μπροστά στο σκορ τους πράσινους στο 44΄. Το 2-0 ήρθε και αυτό με εκτέλεση φαόυλ του Ισπανού εξτρέμ, με τον Αθανασίου να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Ο Αϊτόρ στο 70′ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του.

«Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν πίσω από την μπάλα με εννιά και δέκα ποδοσφαιριστές, έπρεπε να έχουμε πολλή υπομονή», τόνισε ο τεχνικός των Πρασίνων, Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στο Αγρίνιο, η ΑΕΚ προηγήθηκε του Παναιτωλικού στο 48ο λεπτό με γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Στο 75΄ μετά από κεφαλιά του Μουκουντί η μπάλα βρήκε στον Μλάντεν και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-0, σε μία αναμέτρηση που στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ οπαδών του Παναιτωλικού και του Αλμέιδα με ύβρεις και χειρονομίες.

Στο Περιστέρι, Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Ντε Βινσέντι στο 47΄, ενώ οι Περιστεριώτες είχαν και αυτοί δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Γκονζάλες.

Απόψε δεσπόζει το ντέρμπι Άρης – Ολυμπιακός στο Βικελίδης.