Πήρε την νίκη…ο ψυχωμένος Προμηθέας

Mavropoulis

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 82-77 του Περιστερίου στο κλειστό «Δημήτριος Τόφαλος». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 26 πόντους, κάνοντας ακόμη ένα καλό παιχνίδι το τελευταίο διάστημα. Εξαιρετικοί επίσης ο Σίμπσον και ο Κέντρικ Ρέι, που με δύο δικές τους φάσεις ουσιαστικά ο Προμηθέας σφράγισε αυτό το ροζ φύλλο αγώνα.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και θέλησε να ανοίξει την διαφορά από την αρχή. Παρόλα αυτά το Περιστέρι στο τελευταίο ένα λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον τρόπο να μειώσει το σκορ, καθώς ο Προμηθέας βρισκόταν μπροστά με 16-6, όταν ήρθαν τρία σερί τρίποντα από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Μωραΐτη, τον Γκρέι και τον Κόζι να είναι και οι τρεις εύστοχοι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με τρείς πόντους, 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε δυνατά, και σε συνδυασμό με κάποια σφυρίγματα που δόθηκαν πήρε το μομέντουμ και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (25-26). Όμως οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν άφησαν να ξεφύγει το παιχνίδι, και χτυπώντας τρανζίσιον βρήκαν τις λύσεις. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να βρίσκεται μπροστά για έναν πόντο 37-38.
    Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε για ακόμη μια φορά δυνατά, και έδειξε ότι θέλει να πάρει το παιχνίδι πάση θυσία. Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει λοιπόν ένα εξαιρετικό παιχνίδι κατάφερε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 58-52. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν για το ροζ φύλλο αγώνα. Παρόλα αυτά δύο φάσεις έκριναν το παιχνίδι, με το καλάθι και φάουλ του Κέντρικ Ρέι αλλά και με το σουτ τριών πόντων του Σίμπσον. Έτσι ο Προμηθέας πήρε το παιχνίδι με 82-77.
    Διαιτητές: Τσαρούχα-Ζαχαρής-Τσώνος